Faculty and Staff

Office

801-489-2897
Heather Balli
Principal
801-489-2897
Katrina Graves
Secretary
801-489-2897
Marcy Caldwell
Facilitator
801-489-2897
Alyssa Oldroyd
Intervention Specialist (ESSER)
801-489-2897
Mindi Ward
Head Custodian
801-489-2897
Alison Semus
School Nurse

Preschool

Trisha Taylor
Preschool Teacher
Andrea McConahay
Preschool Technician
Melissa Monroe
Preschool Technician

Kindergarten

Lolly Hatch
Kindergarten Teacher
Brittany Dean
Kindergarten Teacher
Alicia Delgado
Kindergarten Teacher

First Grade

Karla Craner
First Grade
Katie Oman
First Grade
Mandie Peterson
First Grade
Morgan Taylor
First Grade
Kathy Ware
First Grade

Second Grade

Megan Oropeza
Second Grade
Katie Bahr
Second Grade
Talbie Oberg
Second Grade
Morgan Peterson
Second Grade

Third Grade

Karen Thomas
Third Grade
Maggie Ashman
Third Grade
Sienna Glenn
Third Grade
Kevan Haslam
Third Grade

Fourth Grade

Alexis Christensen
Fourth Grade
Jessika Anderson
Fourth Grade
Diana Gonzalez
Fourth Grade
Taylon Mann
Fourth Grade

Fifth Grade

Marina Irwin
Fifth Grade
Alice Owen
Fifth Grade
Selena Vega
Fifth Grade
Teri Waite
Fifth Grade

Special Education Cluster

Jess Anderson
ACC Teacher
Aubrey Brockbank
Cluster Technician
Becky Defa
Cluster Technician
Crystal Degraw
Cluster Technician
Brenda Gillie
Cluster Technician
Mariel Malkovich
Cluster Technician

Special Education

Mallory Beckstrand
Speech
Elizabeth Cope
Speech
Cynthia Stevenson
Special Education
Sandy Comsa
SPED Technician

Coaches

Katie Berns
Digital Coach
Todd Bradford
Math Specialist
Judy Luther
Literacy Instructional Coach

Student Services

Taylor Michelsen
Psychologist
Johnny Ledesma
Counselor
Julie Hutchings
Skills Coach
Brooke Simpson
Skills Coach

Planning Time Techicians

Amanda Michaelis
Music Teacher
Jessica Goff
Art Teacher
Erin Jolley
Librarian
Ali Marshall
P.E. Teacher
Aliesha Vanpatten
Computer Teacher

Intervention Technicians

NancyLynn Cox
Reading Technician
Amy Caldwell
Reading Technician
Holly Durfey
Reading Technician
Laura Lane
Reading Technician
Karen Smoot
Reading Technician
Mary Sumsion
Math & Reading Technician
Nichole Costin
Reading Technician
Maria Bedon...Se Habla Espanol
ESL Technician
Jamie Ledesma
ESL Technician
Sarah Bennight
ESL Technician

District Vision Specialists

Jeannie Olsen
District Vision Specialist
Katee Westover
District Vision Specialist

Lunch Department

Danielle Fillmore
Lunch Manager
Rami Ivers
Lunch Clerk
Karen Christensen
Child Nutrition Manager
Crystal August
Child Nutrition Worker
Danielle Kelsey
Child Nutrition Worker
Kylie Sermersheim
Child Nutrition Worker

Custodial Staff

Taylor Johnson
Head Sweeper
Shauna Hansen
Sweeper
John Powers
Sweeper
Kristi Sellers
Sweeper
Larry Whitehead
Sweeper