Faculty and Staff

Office

801-489-2897

Heather Balli
Principal
Abbie Finlinson
Secretary
Heather Bringhurst
Assistant Secretary
Sarah Ledingham
Facilitator
Ross Johnson
Head Custodian
Jennifer Grant
Instructional Coach
Laura Allen-Knecht
Psychologist
An'Jalee Burningham
Counselor
Denise Pickering
Skills Coach
Julie Hutchings
Skills Coach
Tylene Shelley
School Nurse

Preschool

Trisha Taylor
Pre-school
Ellyssa Pettro
Pre-school Technician
Natalia Wood
Pre-school Technician

Kindergarten

Bethany Brown
Kindergarten
Mari Kadish
Kindergarten
Jenifer Wimmer
Kindergarten

First Grade

Kirstie Brickey
First Grade
Alexis Christensen
First Grade
Alyssa Oldroyd
First Grade
Karla Craner
First Grade Teacher
Susan Jurkatis
First Grade
Mandie Peterson
First Grade

Second Grade

Lena Bird
Second Grade
Carol Morrison
Second Grade
Morgan Peterson
Second Grade
Sienna Glenn
Second Grade Teacher

Third Grade

Diana Gonzalez
Third Grade
Emily Sheets
Third Grade Teacher
Karen Thomas
Third Grade
Michaela Evans
Third Grade Teacher
Sarie Larson
Third Grade

Fourth Grade

Camie Simpson
Fourth Grade
Jessika Kenison
Fourth Grade
KC Fotheringham
Fourth Grade

Fifth Grade

Michelle McClain
Fifth Grade
Kayla Stowers
Fifth Grade Teacher
Marina Irwin
Fifth Grade

Sixth Grade

Jennifer James
Sixth Grade
Jessica Gregory
Sixth Grade
Phena Brown
Sixth Grade Teacher

UEI Special Education

Sherri Madsen
UEI - SPED
Caryn Teuscher
UEI Technician
Patty Bradford
UEI Technician
Mariel Malkovich
Technician

Special Education

Ginger Dutson
Special Education
Pam Jamison
Speech
Cynthia Stevenson
Special Education
Kelsey Simmons
Speech

Planning Time Techicians

Becky Defa
Librarian
Ali Marshall
P.E. Teacher
Jessica Nielson
Art Teacher
Mikelene Raymond
Music Teacher
Nicole Porray
Computer Teacher

Intervention Specialists

Emily Peterson
Intervention Specialist
Esther Pehrson
Intervention Specialist
Holly Durfey
Intervention Specialist
Jennifer Caldwell
Math Technician
Laura Lane
Intervention Specialist
Natalie Stewart
Math Technician
Sara Wise
Intervention Specialist
Stacy Inclan
Math Technician
Airy Morris
ESL Technician
Janell Barrera
ESL Technician

Lunch Department

Jill Blanton
Lunch Manager
Rami George
Lunch Clerk

Custodial Staff

Scott Grotegut
Head Sweeper
Jackson Hanks
John Powers
Neli Castro
Zac Bird
Elsha Carter
Custodial